kwietnia 29, 2021

Czytam dziecku | Basia i....

 


Po raz kolejny zawitała u nas Basia i Franek. Tym razem są to trzy tytuły: Basia, Franek i zwierzaki, Basia, Franek i kolory, a także Basia. Wielka księga o uczuciach

Dwie pierwsze książki to niewielkie objętościowo, tematyczne opowiadania. Posiadają charakterystyczną dla tej serii kreskę oraz odpowiednio niewielką ilość tekstu na jednej stronie. Jest to ważne, zwłaszcza przy ruchliwych dzieciach, jak Hania, gdyż pozwalają im się skupić na niewielką ilość czasu przez co się nie nudzą. Poruszają tematy ważne dla maluchów choć pospolite. Wydawałoby się, że to nic nadzwyczajnego. Owszem, ale każde dziecko lubi inne książeczki i choć będziemy mieć pięć o tej samej tematyce, ale z inną kreską i tekstem, to dziecko może wybrać tylko jedną i właśnie tą będzie chciało czytać. Warto szukać, próbować i najważniejsze - dawać wybór dziecku!  

Dodatkowo książeczki aktywizują dziecko. Zwierają z pozoru łatwe zadania, ale dla malucha to nauka przez zabawę. Warto spróbować. 

Wielka księga o uczuciach to zaraz po Wielkiej księdze przedszkola najgrubszy tytuł w serii o Basi. Ten tytuł porusza bardzo ważny temat - emocje. Dzieci powinny uczyć się czym są emocje, co oznaczają i jak je okazywać. I co najważniejsze - nie wstydzić się swoich emocji! Ja od początku uczę moją córkę, że może śmiało wyrażać swoje uczucia. Wiem, że może nie do końca jeszcze rozumie o co chodzi, ale nie mówię do niej np. "nie płacz, bo to nie ładnie", "taka duża dziewczynka, a tak się marze". Absolutnie nie! Pozwalam jej wyrażać swoje emocje jednocześnie pytając co się stało, dlaczego jest smutna, czemu płacze itp. Uważam, że jest to bardzo ważne. 

Z pewnością ten tytuł może pomóc rodzicom przepracować z dziećmi uczucia, bo nie każdy potrafi o tym rozmawiać. To normalne. Jest to zdecydowanie mój faworyt tej serii.


Za książki dziękujemy wydawnictwu!

W tej serii ukazały się m.in. także:

>> WIELKA KSIĘGA PRZEDSZKOLA ORAZ OPOWIEŚCI MIŚKA ZDZIŚKABrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Recensione libretto , Blogger