3 stycznia 2013

Charlotte Brontë - "Profesor"
Tytuł: Profesor
Autor: Charlotte Brontë
Wydawnictwo: MG
Tłumaczenie: Katarzyna Malecha
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7779-092-2
Ocena: 8/10

Charlotte Brontë jest jedną z trzech wielkich sióstr pisarek, które po swojej śmierci osiągnęły ogromną popularność. Powieść Profesor jest pierwszą powieścią Charlotte wydaną w Anglii po jej śmierci. 

Głównym bohaterem jest William Cromsworth, który z pochodzenia jest arystokratą. Po śmierci matki wychowywała go rodzina rodzicielki, która jest typową arystokratyczną rodziną. William nie chciał żyć tak, jak oni i porzucił proponowane bezpieczne posady przez rodzinę matki i ruszył w świat. Jego celem był wyjazd do hrabstwa X, w którym jego starszy brat, Edward, prowadził fabrykę. William pragnął zostać kupcem. 

Pierwsze spotkanie z bratem było okropne. Nie sądził, że jego rodzony brat Edward jest taki opryskliwy, arogancki, wręcz chamski. Nie dal złudzeń Williamowi, że praca u niego jest czymś łatwym. Zaznaczył także, że, mówiąc potocznie, „robił mu łaskę” przyjmując go do pracy w swojej fabryce. Faktycznie, praca u Edwarda była dla bohatera katorgą. Brat ciągle na niego krzyczał, czepiał się go oraz wymyślał coraz to trudniejsze zadania. 

Podczas pobytu w hrabstwie X William poznał pana Hunsdena. Arystokratę prowadzącego dość rozrzutny tryb życia. Pomimo różnic intelektualnych pomiędzy mężczyznami to znaleźli nić porozumienia. Obydwoje byli arystokratami, jednakże nowy znajomy Williama jest bogaty i posiada tzw. wpływy.

Po wielu cierpieniach i upokorzeniach głównym bohater zrezygnował z pracy u brata i wraz z rekomendacją od pana Hunsdena wyjechał do Brukseli, gdzie znalazł pracę, jako nauczyciel w męskiej szkole z internatem. 

Od momentu zamieszkania w Brukseli życie Cromswortha uległo drastycznej zmianie. Zaczął rozwijać się intelektualnie. Nadal żył skromnie lecz niczego mu nie brakowało. Jednakże pragnął zmian. Wkrótce nauczał także w damskiej szkole, tuż obok jego obecnej pracy. Gdy zaczął nauczać w obydwu szkołach jego życie jeszcze bardziej się zmieniło. Sam bohater się zmienił.

Akcja z każdą stroną nabiera tempa, następują niespodziewane zwroty akcji, które potrafią wstrząsnąć czytelnikiem. Jednakże akcja nie jest oszałamiająco szybka i zaskakująca. Rozkręca się jednakże powoli, tak że czytelnik się nie pogubi. Co do zwrotów akcji, to są przyjemne odmiany od chwil stateczności. Bohaterowie są bardzo różnorodni co jest dużym plusem tej powieści. Idealnym przeciwieństwem Williama jest jego brat i pan Hunsden. Podobały mi się malownicze miejscowości opisane prze autorkę. Całą powieść oceniam jako duży plus. Po raz drugi nie zawiodłam się na twórczości sióstr Brontë. Charlotte oraz Anne mają bardzo podobny styl pisania i uważam, że jest warty uwagi. Według mnie siostry Brontë zasługują na to, aby sięgnąć po ich powieści. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa MG
 


14 komentarzy:

 1. Nie wiem czemu, ale ta historia brzmi jakoś znajomo... choć nie do konca o.O No cóż, zaciekawiła mnie, a brak jakiejś dynamicznej akcji nie zaszkodzi w powieści, chętnie zapoznam się z tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. po książkę sięgnę z ciekawości bo jest pozytywnie oceniana przez blogerów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również sięgałam po nią z ciekawością, gdyż opis wydawcy był bardzo interesujący :)

   Usuń
 3. Od dawna na nią poluję - bardzo cieszy mnie tak seria wydawnicza klasyki od Wyd.MG

  OdpowiedzUsuń
 4. poluję na tę książkę i mam nadzieję, że upoluję :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki sióstr Bronte są tak pięknie wydawane przez MG, że aż chce się je czytać. Recenzja zachęcająca więc tym bardziej warto sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam, że choć lubię twórczośc Charlotte, to jednak ta książka mnie nie uwiodła. To chyba wina bohatera - zadufany w sobie chłopaczek :P

  OdpowiedzUsuń
 7. "Profesor" pięknie prezentuje się na mojej półce i mam nadzieję, że jak najszybciej sięgnę po tę pozycję, bo już mnie kusi. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach od bardzo dawna ^^

  ps. Na moim blogu właśnie wystartował konkurs, w który do wygrania "Giń" Hanny WInter
  Zapraszahttp://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/2013/01/zimowy-konkursik-3.htmlm:

  OdpowiedzUsuń
 9. Recenzja tej książki wisi u mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej zostałaś zaproszona przeze mnie do zabawy The Versatile Blogger. :)

  OdpowiedzUsuń