10 lutego 2011

John Steinbeck - "Na wschód od Edenu"

Autor: John Steinbeck
Tytuł: Na wschód od Edenu
Rodzaj: powieść

Opis:  Wielka saga rodzinna amerykańskiego noblisty, rozgrywająca się w Kalifornii przed I wojną światową wśród tamtejszych farmerów. Opowieść o dwóch braciach, walczących od dzieciństwa o miłość ojca, a potem o dziewczynę, nawiązuje do biblijnej historii Kaina i Abla.

Moje zdanie:  Książka noblisty Johna Steinbecka na początku miała przedstawiać historię samego autora. Powieść jest wielowątkowa, gdyż przedstawia akcję kilku rodzin.Pierwszą rodziną są Traskowie. Głównym problemem rodziny jest walka obu braci. Jest to biblijna historia Kaina i Abla. Mieszkają oni wraz z ojcem i jego drugą żoną. Młodszy brat Adama - Karol, był typowym osiłkiem, natomiast sam Adam był postacią inteligentną i wyrozumiałą. Często ustępował swojemu bratu, gdyż nie lubił przemocy. Pewnego razu historia Adama skończyłaby się tragicznie. I wszystko przez zazdrość.Ojciec chłopców był wojskowym. Brat Adama bardzo chciał iść do wojska lecz stało się inaczej. Gdy chłopcy dorośli ojciec zmarł zostawiając im fortunę. W domu pojawiła się także tajemnicza kobieta, która została pobita. Starszy z braci zakochał się w niej. Adam nie chciał zostać w rodzinnym domu i wyjechał wraz z ukochaną.
Poznajemy także rodzinę Samuela Hamiltona, ubogiego chłopa mieszkającego na bardzo ubogiej ziemi. Był on człowiek dobrym, pomocny i zawsze służył radą. Miał on gromadkę dzieci i żonę, którą kochał. Często pomagał ludziom za darmo więc był biedny. Sam był także bardzo mądrym człowiekiem i wiele osób liczyło się z jego zdaniem.
A wszystkich połączyła dolina Salinas.
Adam Trask przeprowadził się właśnie do tej doliny, aby założyć tam swoją rodzinę wraz z ukochaną Cathy. Cathy była okropną kobieta, podstępną, bez sumienia. Była morderczynią. Adam nie znał jej przeszłości. W nowym miejscu zachowywała się ona dziwnie. Cathy zaszła w ciążę. Sługą rodziny Trasków był chińczyk Li. Samuel zostaje zatrudniony do wykopania studni w nowym domu. On wraz z Li zauważają, że żona pana domu jest bardzo dziwna, gdyż powinna być szczęśliwa, ze ma tak piękny dom, ogród oraz, że jest w ciąży. Pewnego dnia Cathy zaczęła rodzić. Poród odebrał Sam. Kobieta zachowywała się bardzo dziwnie. Przez kilka dni nie wychodziła z pokoju. Aż w końcu zrobiła coś strasznego...
Dziećmi pana Traska zajmował się Li. Sam bardzo często go odwiedzał. Rodzinę tą spotkało bardzo wiele zła.
Jak się potoczyły dalej losy Samuela Hamiltona i rodziny Trasków musicie sami doczytać ;).

Książka jest według mnie cudowna. Na początku nie chciało mi się jej czytać, gdyż gubiłam sie już w rodzinach, lecz później tak mnie wciągnęła, że nie mogłam się od nie oderwać. Najbardziej tajemniczą postacią całej książki jest Cathy. Nie polubiłam jej za to co zrobiła. Natomiast ulubionym bohaterem jest oczywiście Samuela Hamilton. Gdy przeczytacie książkę to sami go polubicie. Sama, jak i jego rodzinę, która jest cudowna.
Szczerzę polecam Na wschód od Edenu wszystkim, gdyż książka jest warta przeczytania.Według mnie jest to najlepsza książka jaką do tej pory przeczytałam.

17 komentarzy:

 1. musze przeczytac ;)
  fajny bloog;D
  zapraszam do mnie ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Zagmatwana ta książka, ale takie właśnie lubię
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. brzmi interesująco, wpisuję na pozycję do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 4. nie czytałam ,ale widzę , że w tytule znajduje się wyraz "eden" , którego nie rozumiem. Może wiesz co to znaczy. ? Wydaje mi się ,że droga, ale nie jestem pewna. ;)
  zapraszam do mnie. ;)
  becisz xoxo

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo chcę przeczytać, mam już nawet zakupioną, czeka na odpowiedni moment :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe :)
  fajny blog:)

  zapraszam do mnie:
  www.stomcia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuje, fajnie wiedzieć. ;)
  zapraszam ponownie. ;)
  becisz xoxo

  OdpowiedzUsuń
 8. Póki co nie, może później ;P

  OdpowiedzUsuń
 9. uwielbiam czytać więc na pewno będę często zaglądać ale zapraszam również do mnie ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmmmm, może się skuszę;) W końcu dobra książka to...dobra książka a nie strata czasu:))

  OdpowiedzUsuń
 11. na razie nie, ale może kiedyś do niej zajrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Po takiej recenzji muszę koniecznie poszukać ;)
  Dodaję Cię do linków :D

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja raczej tego nie przeczytam Nie ciągnie mnie do niej. :d

  OdpowiedzUsuń
 14. nie masz za co przepraszać :)))

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam na recenzję ''Lektora'' Książka nie przypadła mi do gustu. Liczę na małą dyskusję. :)

  OdpowiedzUsuń